clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Sam McEntee continues Villanova's streak of Summer Olympians

New, comments

Sam McEntee books his ticket to Rio and adds his name to the list of 'Nova Olympians

Quinn Rooney/Getty Images

Villanova's streak of having a Wildcat participate in every Summer Olympiad since 1948 will continue this summer at Rio 2016.

After winning the Australian Athletics Championships (effectively the Olympic Trials) 5,000 Meter run in early April with a time of 13:37.95, Sam McEntee had until July to secure a 13:25 qualifying time. Over the weekend, McEntee ran a 13.20.72 at the 20th Annual Payton Jordan Cardinal Invitational Track and Field Meeting held on Stanford's campus to book his ticket.

The Games of the XXXI Olympiad will open on August 5th.

Update 5/2 4p ET: Villanova notes that McEntee "can expect to be nominated for inclusion on Australia’s delegation of athletes".

List of Villanova Olympians

Year Event Villanovan Medal
1908 Track & Field J.F. O'Connell
1948 Track & Field Cummin Clancy
1948 Track & Field John Joe Barry
1948 Track & Field Jimmy Reardon
1948 Track & Field Browning Ross
1948 Track & Field George Guida
1952 Track & Field Browning Ross
1956 Track & Field Charles Jenkins, Sr. GOLD Medal in 400 Meters & 1,600 Meter Relay
1956 Track & Field Rolando Cruz
1956 Track & Field Ron Delany GOLD Medal in 1,500 Meters
1956 Track & Field Phil Reavis
1956 Baseball Ken Lowe
1960 Track & Field Don Bragg GOLD Medal in Pole Vault
1960 Track & Field Alex Breckenridge
1960 Track & Field Frank Budd
1960 Track & Field Rolando Cruz
1960 Track & Field Ron Delany
1964 Track & Field Noel Carroll
1964 Track & Field Rolando Cruz
1964 Track & Field Paul Drayton GOLD Medal in 400 Meter Relay; SILVER Medal in 200 Meters
1964 Track & Field Vic Zwolak
1964 Rowing William Knecht GOLD Medal
1968 Track & Field Noel Carroll
1968 Track & Field Marty Liquori
1968 Track & Field Frank Murphy
1968 Track & Field Dave Patrick
1968 Track & Field Larry James GOLD Medal in 1,600 Meter Relay; SILVER Medal in 400 Meters
1968 Track & Field Erv Hall SILVER Medal in 110 Meter Hurdles
1968 Swimming Tom Aretz
1968 Swimming Olaf G. von Schilling
1972 Track & Field Frank Murphy
1972 Track & Field John Hartnett
1972 Track & Field Donal Walsh
1972 Swimming Tom Aretz
1972 Swimming Olaf G. von Schilling
1972 Modern Pentathlon John Fitzgerald
1976 Track & Field Glenn Bogue
1976 Track & Field Dick Buerkle
1976 Track & Field Eamonn Coghlan
1976 Modern Pentathlon John Fitzgerald
1980 Track & Field Dick Buerkle
1980 Track & Field Eamonn Coghlan
1980 Track & Field Don Paige
1980 Modern Pentathlon John Fitzgerald
1984 Track & Field Sydney Maree
1984 Track & Field Eamonn Coghlan
1984 Track & Field John Marshall
1984 Track & Field Marcus O'Sullivan
1984 Swimming Frank Keefe - Coach
1984 Handball Steve Kirk
1984 Basketball George Raveling - Coach
1988 Track & Field Sydney Maree
1988 Track & Field Eamonn Coghlan
1988 Track & Field Gerry O'Reilly
1988 Track & Field Marcus O'Sullivan
1988 Track & Field Salaam Gariba
1988 Track & Field Vicki Huber
1988 Swimming Frank Keefe - Coach
1988 Handball Steve Kirk
1988 Basketball George Raveling - Coach
1992 Track & Field Charles "Chip" Jenkins, Jr. GOLD Medal in 1,600 Meter Relay
1992 Track & Field Marcus O'Sullivan
1992 Track & Field Sonia O'Sullivan
1992 Track & Field Salaam Gariba
1992 Swimming Lisa Flood
1996 Track & Field Maulan Byron
1996 Track & Field Kim Certain
1996 Track & Field Kate Fonshell
1996 Track & Field Vicki Huber
1996 Track & Field Marcus O'Sullivan
1996 Track & Field Sonia O'Sullivan
1996 Swimming Kire Filipovski
1996 Swimming Lisa Flood
2000 Track & Field Sonia O'Sullivan SILVER Medal in 5,000 Meters
2000 Track & Field Jen Rhines
2000 Baseball Mike Neill GOLD Medal
2000 Swimming Frank Keefe - Coach
2000 Swimming Maddy Crippen
2004 Track & Field Sonia O'Sullivan
2004 Track & Field Carmen Douma
2004 Track & Field Jen Rhines
2004 Track & Field Carrie Tollefson
2008 Track & Field Adrian Blincoe
2008 Track & Field Jen Rhines
2008 Swimming Kristina Lennox
2012 Basketball Lisa Karcic
2012 Basketball Andrew Sullivan
2012 Track & Field Sheila Reid
2012 Track & Field Marina Muncan
2012 Cycling Dotsie Bausch SILVER Cycling Team Pursuit
2016 Track & Field Sam McEntee